Schonen

Симптоми

Як вберегтися від болю в горлі

Возможные причниы боли в горле

Причини болю в горлі

Причин появи ангіни дуже багато. Перш за все, це різні інфекції. Досить вдихнути невидимі неозброєним оком частинки вологи з вірусами, і хвороба починається. Найчастіше до горла потрапляє саме вірусна інфекція, яка спочатку проявляється дискомфортом, дряпанням, немов все там посипане піском, а потім і болем. А ще ця інфекція порушує баланс між місцевим імунітетом в горлі та активністю бактерій, які завжди знаходяться в організмі, – створює сприятливі умови для них.

Іноді причиною болю в горлі є його переохолодження або перенапруження, коли відразу активізуються власні опортуністичні бактерії або гриби. Якщо дитина довго бігає на вулиці взимку, «хапаючи» ротом морозне повітря, то наступного дня її голос може стати хриплим і з’явиться біль у горлі. Такі самі симптоми відчує дорослий, який, скажімо, виступав із тривалою доповіддю, напружуючи голосові зв’язки.

Біль у горлі – ознака багатьох недуг, і деякі з них дуже серйозні.

Ви повинні знати інші їхні симптоми.

ХворобаСимптоми
ЛарингітЗахриплість і зникнення голосу, біль і сухість у горлі, кашель, схожий на гавкання
ФарингітБіль у горлі, помірний біль при ковтанні
Тонзиліт(біль у горлі) Підвищена температура тіла, загальне нездужання. Мигдалики набрякають, збільшуються в розмірах, червоніють, іноді на них утворюються гнійні корки
СкарлатинаТе саме, що і при ангіні, а також поява на шкірі характерного висипу і зміна кольору язика. Спочатку він вкривається білим нальотом, а потім набуває малинового відтінку
Інфекційний мононуклеозАнгіна з важким перебігом, поява виразок на мигдаликах, а також стоматит, збільшення всіх лімфатичних вузлів, печінки і селезінки
Паратонзилярний, загортанний та парафарингеальний абсцесОзнаки важкої інтоксикації внаслідок ускладнень тонзиліту – висока температура тіла до 39-40 ° С, біль, що віддає у вуха і зуби, набряк і почервоніння уражених ділянок
Гострий лейкоз й агранулоцитозВажка ангіна з некротичним ураженням мигдаликів (загибель тканин), збільшуються лімфовузли, спостерігається підвищена кровоточивість слизової оболонки рота

Ларингіт

Усі назви захворювань, які закінчуються на “іт”, означають, що йдеться про запальний процес на певній ділянці. Отже, ларингіт – це запалення гортані. Існує декілька видів ларингіту залежно від причини. Катаральний ларингіт, тобто зумовлений сезонною респіраторною інфекцією, найпростіший. Його зазвичай можна подолати за 7-10 днів. Гірше, якщо ларингіт спричинений туберкульозом або дифтерією. Тоді можливий атрофічний ларингіт, коли слизова оболонка стає тоншою і погано виконує свої функції. Однак частіше буває ларингіт, спровокований палінням, напруженням голосових зв’язок, вдиханням пилу, хімічних речовин.

Фарингіт

Це запалення глотки. Приблизно в 85% випадків гострий фарингіт зумовлений респіраторними вірусами (грип, парагрип, аденовіруси тощо), а в 15% – бактеріями, зокрема бета-гемолітичним стрептококом, стафілококами. Однак, як правило, на стан глотки негативно впливає «мікс» інфекцій: вірусів, бактерій і грибків. Фарингіт часто супроводжує ГРВІ, але також може бути окремим захворюванням. Також іноді він виникає через вдихання холодного або забрудненого повітря. Якщо ураження поширене на глотку і мигдалики, лікар діагностує тонзилофарингіт.

Тонзиліт (біль у горлі)

Тонзиліт характеризується запаленням піднебінних мигдаликів. Лікарі розрізняють гострий і хронічний тонзиліт. Гострий зумовлений переважно вірусами. Про їхню “активність” свідчать такі симптоми, як першіння в горлі, почервоніння мигдаликів та збільшення їх у розмірах. Якщо до патологічного процесу приєднується бактеріальна інфекція (зазвичай певний вид стрептококів), на мигдаликах утворюється гнійний наліт (лакунарний тонзиліт) або світло-жовті «корки» (фолікулярний тонзиліт). Крім того, підвищується температура, збільшуються лімфовузли в зоні шиї. А головне, горло болить нестерпно. Хворим важко ковтати слину, а дітям навіть важко відкрити рот! У радянські часи мигдалики видаляли, якщо біль у горлі траплявся часто і мав тяжкий перебіг. Зараз цього зазвичай не роблять, адже лімфоїдна тканина мигдаликів важлива для імунного захисту організму.

Скарлатина

Це захворювання вражає зазвичай дітей, а вхідними воротами для нього також є піднебінні мигдалики. Збудником скарлатини є стрептокок групи А, який відрізняється від стрептококів, які спричиняють банальний біль у горлі, набагато більшою токсичністю. Тому захворювання може мати важкий перебіг: висока температура, сильний біль у горлі, головний біль тощо. Зовнішній вигляд обличчя хворого на скарлатину дуже характерний: червоні щоки, губи, блідий ніс і малиновий язик. «Колючі» висипання на шкірі не становлять загрози, але під час загоєння можуть зумовити значне лущення шкіри, особливо на руках і ногах.

Інфекційний мононуклеоз

Важка ангіна із сильним болем виникає при інфекційному мононуклеозі. Це переважно дитяче захворювання, спричинене герпесвірусом IV типу (Епштейна–Барр). Діти зазвичай заражаються ним у дорослих, коли цілують їх, торкаються обличчя. Тонзиліт, пов’язаний з інфекційним мононуклеозом, може значно погіршити самопочуття дитини і змусити батьків дуже нервувати. Не давайте дитині антибіотик, тому що інфекційний мононуклеоз є вірусним за своєю природою. Загалом при тонзиліті завжди варто звернутися до лікаря.

Паратонзилярний, загортанний і парафарингеальний абсцес

Цими термінами називаються гнійні ускладнення запальних захворювань горла. Розвиваються вони частіше на тлі ангіни і скарлатини. Якщо мигдалики не можуть виконувати свої бар’єрні та захисні функції, то інфекція проникає з них у навколишні тканини, шию і лімфовузли. Біль у горлі дуже сильний! Наявність абсцесу означає, що людина потребує невідкладної хірургічної допомоги. Абсцес потрібно якомога швидше розкрити та очистити, а потім пройти курс антибіотиків.

Гострий лейкоз і агранулоцитоз

Якщо в організмі людини не вистачає лейкоцитів, він не може ефективно боротися з інфекцією. Тому будь-яка застуда буде тяжкою, і тонзиліт з ангіною також матиме тяжкий перебіг. Це пов’язано із захворюванням крові, таким як лейкоз, коли кістковий мозок не виробляє білих кров’яних тілець. Однак частіше нестача лейкоцитів зумовлена агранулоцитозом, який зазвичай провокується прийомом певних ліків, зокрема анальгетиків.

Профілактика болю в горлі

Щоб уникнути болю в горлі, слід дотримуватися простих правил, перш за все, мінімізувати вплив на слизову оболонку факторів-подразників. Небажано багато говорити, особливо кричати, їсти гострі, занадто гарячі або холодні страви (вони мають бути теплими і не дуже жорсткими).

Також важливо намагатися уникати інфекцій, але це, на жаль, неможливо. Тому при появі болю в горлі слід пити багато теплої рідини – чай з лимоном, компот, узвар, молоко з медом. Можна полоскати горло відварами трав (ромашки і календули), які мають антисептичні властивості. Однак немає ніякої гарантії, що вони дістануться до центру запалення, який може бути досить глибоко. Для цього краще використовувати спрей Фортеза. Як активна речовина в ньому міститься бензидаміну гідрохлорид – нестероїдний протизапальний засіб (НПЗП) місцевої дії. І це цілком логічно: якщо основною причиною інфекційних захворювань горла є запалення, то діяти потрібно саме на нього. Препарат проникає в фокус запалення і проявляє там свою дію – протизапальну, знеболювальну тощо. При місцевому застосуванні бензидаміну гідрохлорид також має дезінфікувальні властивості.

Активна речовина спрею Фортеза (бензидамін) ретельно вивчена, її дія добре прогнозована. Бензидамін синтезується з 1960 року, тому людство лікує горло ним протягом декількох десятиліть. Він перешкоджає розвитку патогенних мікроорганізмів, тобто підсилює дію антибіотиків, а також прискорює регенерацію епітелію слизових оболонок, уражених інфекцією.

Горло слід лікувати вчасно

При неправильному або несвоєчасному лікуванні навіть банальних фарингіту або ларингіту вони можуть ставати хронічними і дошкуляти роками. А звичайний біль у горлі цілком здатен призвести до важких ускладнень на серці і суглобах. Часто буває, що після болю в горлі у людини починає розвиватися ревматична лихоманка, гломерулонефрит, артрит тощо. Щоб уникнути цього, потрібно звернутися до лікаря, як тільки з’явився дискомфорт і біль у горлі. Особливо це актуально, якщо є висока температура. Якщо людина не може знайти час, щоб показати горло терапевту або сімейному лікарю, бажано мати хоча б спрей Фортеза. При фарингіті та ларингіті його застосування може бути цілком достатньо. Але ключове слово тут – “може бути”, тобто слід розуміти, що остаточний діагноз та призначення лікування – справа лікаря.

фортеза для полоскания

Розчин
при стоматиті, гінгівіті, пародонтиті

фортеза спрей для детей

Спрей
при фарингіті, болі в горлі

Леденцы Фортеза

Льодяники
при болі в горлі

Корисна інформація

воспаление горла

Лейкоз

Лейкоз та агранулоцитоз Важкий перебіг фарингіту, тонзиліту, ангіни, тривале збереження симптомів і відсутність реакції на правильне лікування можуть бути ознакою системного захворювання крові (гострого лейкозу)

детальніше