Стоматит

Стоматит — запалення слизової оболонки ротової порожнини.


Докладніше:
Причини стоматиту дуже різноманітні, він може мати травматичний, інфекційний, алергічний генез тощо. Запальні зміни слизової оболонки порожнини рота можуть спостерігатися при гіповітамінозі, ендокринних розладах, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної і нервової систем, крові, дифузних хворобах сполучної тканини.
Головними ознаками стоматиту є больові відчуття в роті, запальні виразки в роті, що мають вид відкритих ранок, кровоточивих ранок, ранок, покритих білуватим або жовтуватим нальотом.
Трохи по-особливому виявляється герпетичний стоматит: в роті з’являється значне почервоніння, після чого на запаленій ділянці починають проявлятися прозорі дрібні бульбашки (везикули) з прозорим безбарвним вмістом. Виразність такого стоматиту злегка нагадує дрібні пухирці після опіку. Після 2-3 днів пухирці лопаються і утворюються ранки, присутній свербіж, набряклість і печіння. Такий стоматит повинен лікуватися спеціальними противірусними медикаментами.
Лікування стоматиту повинне включати засоби, що впливають на причину, а також протизапальні та знеболюючи засоби для зрошення чи ополоскування ротової порожнини.

Що таке і чим небезпечний стоматит?

Стоматит – це запалення слизової оболонки рота. Окремі його види – гінгівіт, тобто запалення ясен, і глосит – запалення язика. При стоматиті можливі почервоніння, біль та набряк як усієї порожнини рота, так і наявність однієї чи кількох окремих ділянок ураження у вигляді висипки, ерозії, виразок (афт).

Причин стоматиту дуже багато: інфекції, травми, алергени, захворювання органів травлення, крові (лейкоз), гормональні розлади тощо. Стоматит завжди проявляється дискомфортом і болем, через нього важко їсти, а в деяких випадках, коли ураження досить значне, можливе й загальне нездужання – з підвищенням температури тіла, головним болем та іншими ознаками інтоксикації.

Якщо у роті щось негаразд, діяти треба негайно. Але щоб діяти правильно, треба мати уявлення про те, які бувають різновиди стоматиту.

Герпетичний стоматит

Відповідно до назви, цей вид стоматиту пов’язаний з вірусом простого герпесу. Одного разу потрапивши до організму людини, цей вірус залишиться там назавжди і нагадуватиме про себе у періоди ослаблення захисних сил. Герпетичний стоматит має ті ж самі прояви, що й так звана «застуда» на губах. Спочатку уражена ділянка слизової оболонки рота червоніє, потім на ній з’являються пухирці з рідиною всередині. Згодом вони руйнуються і все загоюється. От тільки пережити ці 7-10 днів дуже непросто: у роті болить так, що не можна ні їсти, ані пити. Ймовірні також збільшення лімфовузлів на шиї та підвищення температури тіла. Особливо важко переносять герпетичний стоматит малюки. Часті повторення випадків цього виду стоматиту свідчать про те, що організм чимось ослаблений – треба шукати причину і усувати її.

Афтозний стоматит

Для афтозного стоматиту характерне утворення афт – невеликих круглих чи овальних виразок, що мають червоний обідок, а всередині вкриті білуватим або жовтуватим нальотом. Вони можуть виникати на внутрішній поверхні щок, губ, ясен, під язиком. Афти дуже болючі й подеколи важко загоюються. Якщо хоча б одна афта з’явилася у людини, можна прогнозувати, що це повторюватиметься знову і знову. Чому розвивається афтозний стоматит – достеменно невідомо. Деякі фахівці вважають, що це відображення якихось проблем з органами травлення, насамперед з печінкою. Причинами хвороби можуть бути також певні інфекції (аденовірус, стафілокок) та імунні порушення. 

Травматичний стоматит

Серед усіх видів стоматиту травматичний – найлегший. Адже варто лише припинити випадково прикушувати губу, щоку чи язика, не пити надто гарячий чай і не їсти щось надто тверде – і біль у роті мине за кілька днів сам собою. Травматичний стоматит можливий також через погано прилаштовані зубні протези та вади зубів. Якщо протез чи зуб змістився або розколовся і постійно пошкоджує м’які тканини довкола себе, слід негайно йти до стоматолога. Зволікати з цим не варто, бо запалення посилиться, до його розвитку приєднається бактеріальна інфекція, яка завжди є у роті, а це може призвести до гнійних ускладнень. Вирішуйте проблему відразу, адже з часом це буде важче, складніше і дорожче.

Кандидозний стоматит

Після перенесеної хвороби, коли довелося приймати один чи кілька антибіотиків, в організмі можуть надмірно активізуватися грибки. Для малюків або літніх людей, особливо з діабетом другого типу, це інколи стає причиною кандидозного стоматиту (молочниці). Про його наявність свідчить білий наліт на язиці, щоках та яснах, схожий на молоко, що згорнулося. Якщо його зняти механічно, слизова оболонка рота може боліти, пекти і кровоточити. Однак зазвичай кандидозний стоматит не є небезпечним. Як правило, його лікують вдома за допомогою засобів місцевої дії.

Алергічний стоматит

Сухість у роті, печіння, почервоніння, набряк та свербіж, інколи кровоточивість слизової оболонки – такими бувають скарги людей з алергічним стоматитом. Він розвивається або якщо в організм потратив якийсь алерген, або (значно частіше) при прямому контакті алергену з ротовою порожниною. Такими місцевими подразниками зазвичай стають препарати та матеріали, які застосовують стоматологи. Наприклад, засоби для знеболення перед лікуванням або видаленням зубів, акрилові, металеві брекети та протези, особливо ті, що мають у складі нікель. Якщо дискомфорт виник невдовзі після відвідування стоматолога, слід знову негайно звернутися до нього, і він усуне проблему. Складніше, якщо людина й гадки не має, що в неї алергія, яка проявляється таким чином. Однак і у цьому разі слід передусім навідатися до дантиста. Спеціаліст може розпізнати алергічне запалення і порадить, куди звернутися та що робити, щоб зменшити або й усунути всі його прояви, зокрема й у роті.

Як правильно лікувати стоматит

Під час стоматиту не треба намагатися робити «припікання» уражених зон сіллю, содою, оцтом тощо. Навпаки, слід якомога більше щадити слизову оболонку рота – відмовитися від  солоної, гострої та пряної їжі, не вживати надто гарячі або холодні напої. Страви мають бути м’якими (перетертими), напої – теплими.

Лише деякі види стоматиту лікують засобами, що впливають на причину їх виникнення. Так, при кандидозному стоматиті стануть у пригоді протигрибкові препарати, при алергічному – антигістамінні та кортикостероїдні, при афтозному – знеболювальні.

Що це за препарати та як їх застосовувати, наносити на слизову оболонку або приймати всередину – визначить лікар. Однак є універсальний клас ліків, які потрібні при будь-якому стоматиті. Це протизапальні засоби.  До них належить Фортеза (містить бензидаміну гідрохлорид), яка випускається у вигляді розчину для полоскання рота та спрею для обробки уражених зон.

Фортезу можна застосовувати при стоматиті незалежно від його причин дорослим і дітям (від чотирьох років). Цей засіб сприяє усуненню інфекції, болю та запалення, а також загоєнню пошкоджень. Якщо стоматит – то Фортеза!


Самолікування може
бути шкідливим
для Вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу.
Є протипоказання.
Перед застосуванням обов’язково ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем

Фармакологічний нагляд: пройдіть по посиланню, щоб повідомити про небажану реакцію при прийомі лікарського засобу

*Ю.В. Деева. Актуальные вопросы применения препарата  «Тантум Верде ®» в лечении пациентов с воспалительными заболеваниями глотки. // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2013. – №2. – С. 61-66.
**При місцевому застосуванні бензидамін діє як дезінфікуючий засіб

Фортеза, бензидаміну гідрохлорид, спрей для ротової порожнини 0,15% 30 мл
№ UA/13797/02/01 от 09.09.2014 до 09.09.2019

Фортеза, бензидаміну гідрохлорид, розчин для ротової порожнини 0,15% 120 мл
№ UA/13797/01/01 от 18.09.2014 до 18.09.2019

Виробник: АБДИ ИБРАХИМ Илач Санаи ве Тиджарет А.Ш.,
Турция/Abdi Ibrahim Hac Sanayi ve Ticaret A. S., Turkey, для Дельта
Медикел Промоушнз АГ/Delta Medical Promotions AG.
Forteza/Фортеза – зареєстрований товарний знак Дельта Медикел Промоушнз АГ//Delta Medical Promotions AG.

Зроблено в metaxis