Біль в горлі

Біль в горлі – один з найчастіших симптомів ГРВІ, назофарингіту, тонзиліту. Причиною болю в горлі може бути як інфекція, так і неінфекційні чинники.


Докладніше:
В першу чергу при болю в горлі потрібно виключити бактеріальну інфекцію, бо в такому випадку лікування повинно включати антибактеріальні засоби, що впливають на збудників захворювання. Ці засоби може призначити лише лікар. В інших випадках, лікування болю в горлі повинно бути спрямовано на боротьбу із симптомами запалення – це знеболювальні та протизапальні засоби, які розривають “запальний ланцюг”, тим самим зменшують біль, набряк, почервоніння тощо. У випадку, коли протягом 3-5 днів лікування не дає ефекту потрібно звернутися до лікаря для виключення специфічних станів та важкої бактеріальної інфекції, що потребують лікування специфічними засобами.

Як застерегтися від болю в горлі?

Причини болю в горлі

Причин появи болю в горлі дуже багато. Насамперед, це різноманітні інфекції. Достатньо вдихнути невидимі неозброєним оком часточки вологи з вірусами – і захворювання розпочинається. Найчастіше в горло потрапляє саме вірусна інфекція, яка провокує спочатку дискомфорт, першіння, немов усе там піском посипано, а потім – і біль. А ще ця інфекція порушує рівновагу між місцевим імунним захистом у горлі та агресивністю бактерій, які завжди є в організмі, — створює для них сприятливі умови. Саме тому ГРВІ часто дають ускладнення.

Інколи причиною болю в горлі стає його переохолодження чи перенапруження, коли відразу активуються власні умовно-патогенні бактерії або грибки. Якщо дитина бігає надворі, «хапаючи» ротом морозне повітря, наступного дня її голос може стати хриплим і з’явиться біль у горлі. Такі самі симптоми відчує й дорослий, який, скажімо, виступав з великою доповіддю, напружуючи голос.

Біль у горлі є ознакою багатьох недуг, і деякі з них дуже серйозні. Треба знати й інші їхні симптоми.

ЗахворюванняСимптоми
ЛарингітОхриплість і зникнення голосу, першіння і сухість у горлі, біль та кашель
ФарингітВідчуття подразнення в горлі, помірний біль при ковтанні, нежить
Тонзиліт (ангіна)Зростання температури тіла, загальне нездужання. Мигдалики у горлі збільшуються через набряк, червоніють, інколи у них утворюються гнійні корки
СкарлатинаТеж саме, що при ангіні, а також поява на шкірі характерного висипу, що немов колеться, та зміна вигляду язика. Спочатку його вкриває білий наліт, а згодом язик набуває малинового відтінку
Інфекційний мононуклеозАнгіна з важким перебігом, поява виразок на мигдаликах, а також стоматиту, збільшення всіх лімфовузлів, печінки та селезінки
Паратонзилярний, заглотоковий і парафарингеальний абсцесОзнаки важкої інтоксикації внаслідок ускладнення тонзиліту – висока температура тіла, до 39-40 С, біль, що віддає у вуха та зуби, набряк та почервоніння уражених ділянок
Гострий лейкоз і агранулоцитозВажка ангіна з некротичним ураженням мигдаликів (відмирання тканин), збільшуються лімфовузли, спостерігається підвищена кровоточивість слизової оболонки рота

Ларингіт

Усі назви хвороб, які в кінці мають закінчення «-іт», означають, що йдеться запалення в певній зоні. Так, ларингіт – це запалення гортані. Катаральний ларингіт, тобто спричинений сезонною респіраторною інфекцією, – найлегший. Його зазвичай вдається подолати за 7-10 днів. Гірше, якщо ларингіт зумовлений туберкульозом або дифтерією. Тоді можливий атрофічний ларингіт, коли слизова оболонка стоншується і погано виконує свої функції. Щоправда, частіше буває ларингіт, спровокований палінням, напруженням голосових зв’язок, вдиханням пилу, хімічних речовин тощо.

Фарингіт

Це запалення глотки. Приблизно у 85% випадків гострий фарингіт спричиняють респіраторні віруси (грипу, парагрипу, аденовіруси тощо), а у 15% — бактерії, зокрема бета-гемолітичний стрептокок, стафілококи. Однак, як правило, на стані глотки негативно позначається вплив «міксу» інфекцій: вірусів, бактерій та грибків. Фарингіт часто супроводжує ГРВІ, але може бути й окремим захворюванням. Також інколи він виникає через вдихання холодного чи забрудненого повітря. Якщо ураження охоплює глотку і мигдалики, то лікар ставить діагноз «тонзилофарингіт».

Тонзиліт (ангіна)

При тонзиліті запалення зазнають піднебінні мигдалики. Лікарі поділяють тонзиліт на гострий і хронічний. Гострий спричиняють переважно віруси. Про їхню «діяльність» свідчить те, що у горлі дере, мигдалики почервонілі та збільшені. Якщо ж до патологічного процесу приєднується бактеріальна інфекція (зазвичай це певний вид стрептокока), на мигдаликах утворюється гнійний наліт (лакунарна ангіна) або світло-жовті «корки» (фолікулярна ангіна). Крім того, підвищується температура, збільшуються лімфовузли на шиї. А головне – горло болить нестерпно. Неможливо проковтнути слину, а дітям навіть рота розкрити важко! У радянські часи мигдалики видаляли, якщо ангіна траплялася часто і мала важкий перебіг. Зараз цього не роблять, бо лімфоїдна тканина мигдаликів є важливою для імунного захисту організму.

Скарлатина

Ця недуга вражає переважно дітей, а вхідними воротами для неї теж є піднебінні мигдалики. Збудник скарлатини — це стрептокок групи А, який відрізняється від стрептококів, що спричиняють банальні ангіни, значно більшою токсичністю. Тому захворювання може мати важкий перебіг: висока температура, сильний біль у горлі, головний біль тощо. Вигляд обличчя хворого на скарлатину дуже характерний: червоні щоки, губи, блідий ніс і малиновий язик. «Колючі» висипання на шкірі не становлять загрози, але під час загоєння можуть зумовити сильне лущення шкіри, особливо на руках та ногах.

Інфекційний мононуклеоз

Важкий перебіг ангіни з сильним болем у горлі буває і при інфекційному мононуклеозі. Це переважно дитяча хвороба, зумовлена герпесвірусом IV типу (Епштейна–Барр). Дітей зазвичай заражають ним дорослі, коли цілують їх, торкаються обличчя. Тонзиліт, пов’язаний з інфекційним мононуклеозом, може значно погіршити самопочуття дитини і змусити батьків дуже понервуватися. Важливо при цьому захворюванні не давати дитині антибіотик, бо воно має вірусну природу. Взагалі при тонзиліті слід завжди звертатися до лікаря.

Паратонзилярний, заглотоковий і парафарингеальний абсцес

Цим терміном називають гнійні ускладнення запальних захворювань горла. Розвиваються вони частіше на тлі ангіни та скарлатини. Якщо мигдалики не можуть виконувати свої дренажні та захисні функції, то інфекція проникає з них у навколишні тканини, у шию та лімфовузли. Біль у горлі при цьому дуже сильний! Наявність абсцесу означає, що людині потрібна невідкладна хірургічна допомога. Абсцес треба якомога раніше «відкрити» та вичистити, а потім пройти курс антибіотиків.

Гострий лейкоз і агранулоцитоз

Якщо організму бракує лейкоцитів, він не може боротися з інфекцією. Тому всі застудні захворювання будуть важкими, і тонзиліт з болем у горлі теж. Це буває внаслідок такого захворювання крові, як лейкоз, коли кістковий мозок не виробляє білі клітини крові. Однак частіше нестача лейкоцитів виявляється пов’язаною з агранулоцитозом, який спровокований прийомом деяких ліків, зокрема анальгетиків.

Профілактика болю в горлі

Щоб уникати болю в горлі, слід дотримуватися простих правил, насамперед, мінімізувати вплив на слизову оболонку чинників, які її подразнюють. Небажано багато розмовляти, тим більше кричати, їсти гострі, надто гарячі або холодні страви (вони мають бути теплі й не надто тверді). Треба нарешті кинути палити!

Важливо також уникати інфекцій, але це, на жаль, неможливо. Тож при появі болю в горлі варто пити багато теплої рідини – чай з лимоном, морс, молоко з медом. Можна полоскати горло відварами трав (ромашки та календули), що мають антисептичні властивості. Щоправда, немає гарантії, що вони дістануться до осередка запалення, який може бути досить глибоко. З цією метою краще застосувати спрей Фортеза. Як активну речовину він містить бензидаміну гідрохлорид – нестероїдний протизапальний засіб місцевої дії. І це цілком логічно: якщо причиною основних симптомів інфекційних захворювань горла є запалення, то потрібно впливати саме на нього. Це й робить Фортеза! Препарат потрапляє до осередків запалення та проявляє там свій потрійний ефект – протизапальний, протибольовий та протинабряковий. При місцевому застосуванні бензидаміну гідрохлорид має ще й дезінфікувальні властивості.

Активна речовина спрею Фортеза бензидамін досконало вивчена, її дія добре прогнозована. Бензидамін було синтезовано ще в 1960 році, тому людство лікує ним горло вже кілька десятиліть. І давно встановлено, що скарги на дискомфорт і біль у горлі зникають у середньому до кінця першої доби терапії бензидаміном. Він перешкоджає розвитку патогенних мікроорганізмів, тобто посилює ефект антибіотиків, а також прискорює відновлення епітелію слизових оболонок, уражених інфекцією.

Горло треба лікувати вчасно

При неправильному або несвоєчасному лікуванні навіть банальний фарингіт або ларингіт може стати хронічним і мучитиме роками. А звичайна ангіна цілком здатна дати важкі ускладнення на серце та суглоби. Часто трапляється так, що після ангіни у людини починає розвиватися ревматична лихоманка, гломерулонефрит, артрит тощо. Щоб уникнути таких речей, треба звертатися до лікаря, тільки-но виникають дискомфорт та біль у горлі. Особливо це актуально, якщо є висока температура. Якщо ж людина аж ніяк не може знайти час, щоб показати горло терапевту, бажано мати під рукою хоча б спрей Фортеза. При фарингіті та ларингіті його застосування може бути цілком достатньо. Але ключове слово тут «може», тобто слід мати на увазі, що остаточний діагноз і призначення терапії – це справа лікаря.

Самолікування може
бути шкідливим
для Вашого здоров’я

Реклама лікарського засобу.
Є протипоказання.
Перед застосуванням обов’язково ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем

Фармакологічний нагляд: пройдіть по посиланню, щоб повідомити про небажану реакцію при прийомі лікарського засобу

*Ю.В. Деева. Актуальные вопросы применения препарата  «Тантум Верде ®» в лечении пациентов с воспалительными заболеваниями глотки. // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2013. – №2. – С. 61-66.
**При місцевому застосуванні бензидамін діє як дезінфікуючий засіб

Фортеза, бензидаміну гідрохлорид, спрей для ротової порожнини 0,15% 30 мл
№ UA/13797/02/01 от 09.09.2014 до 09.09.2019

Фортеза, бензидаміну гідрохлорид, розчин для ротової порожнини 0,15% 120 мл
№ UA/13797/01/01 от 18.09.2014 до 18.09.2019

Виробник: АБДИ ИБРАХИМ Илач Санаи ве Тиджарет А.Ш.,
Турция/Abdi Ibrahim Hac Sanayi ve Ticaret A. S., Turkey, для Дельта
Медикел Промоушнз АГ/Delta Medical Promotions AG.
Forteza/Фортеза – зареєстрований товарний знак Дельта Медикел Промоушнз АГ//Delta Medical Promotions AG.

Зроблено в metaxis